Motorizmus-Dakar: Jakeš v 9. etape šiesty a celkovo 4., Svitko na 12.priečke (2)

Cordoba 14. januára (TASR) - Vo výborných výkonoch pokračuje na 35. ročníku pretekov Rely Dakar motocyklový pretekár Ivan Jakeš, ktorý v pondelkovej 9. etape obsadil šieste miesto. V etape, ktorá viedla z Tucumanu do Cordoby a meraný úsek bol 593 km, zaostal slovenský jazdec na stroji KTM za víťazným Francúzom Cyrilom Despresom o 9 minút a 37 sekúnd. Nestratil sa ani ďalší slovenský zástupca ...

Nestratil sa ani ďalší slovenský zástupca Štefan Svitko, ktorý skončil v argentínskej etape na 12. mieste so stratou 18:03 minúty na víťaza. V celkovom poradí motocyklistov je prvý Portugalčan Ruben Faria na KTM, ktorý si v pondelok ustrážil štvrté miesto. Jakeš (+16:56) je v celkovom hodnotení na výbornej štvrtej pozícii a Svitkovi patrí so stratou 32:50 na lídra ôsma priečka. Za Fariom nasleduje druhý Despres, ktorý po pätnásťminútovej penalizácii stráca na čelo poradia 5 minút a 23 sekúnd.

Po nedeľňajšom oddychovom dni bola na programe v pondelok najdlhšia etapa v tomto ročníku, ktorá celkovo merala 769 km. Utorňajšia 10. etapa Cordoba - La Rioja je dlhá 636 km, pričom 279 km je meraných.

Výsledky 9. etapy (San Miguel de Tucuman - Cordoba):

Motocykle: 1. Cyril Despres (Fr./KTM) 7:41:36, 2. Joan Barreda Bort (Šp./Husqvarna) +4:03, 3. Alessandro Botturi (Tal./Husqvarna) +5:14, 4. Ruben Faria (Por./KTM) +7:47, 5. Helder Rodrigues (Port./ Honda) +8:47, 6. Ivan JAKEŠ (SR/KTM) +9:37, ... 12. Štefan SVITKO (SR/KTM) +18:03

Celkové poradie po 9. etape: 1. Faria 25:57:12, 2. Despres 5:23, 3. Francisco Lopéz (Chile/KTM) +9:03, 4. JAKEŠ +16:56, 5. Botturi +22:58, 6. Rodrigues 31:23, 8. SVITKO +32:50

Kamióny: 1. Aleš Loprais (ČR/Tatra) 3:18:32, 2. Peter Versluis (Hol./MAN) +7 s, 3. Andrej Karginov (Rus./Kamaz) +1:35, 4. Martin Kolomý (ČR/Tatra) +2:13, 5. Marcel Van Vliet (Hol./MAN) +2:38, 6. Eduard Nikolajev (Rus./Kamaz) +3:34

Celkové poradie: 1. Nikolajev 23:10:20, 2. Kolomý +17:56, 3. Ilgiraz Mardejev (Rus./Kamaz) +33:32, 4. Karginov +1:00:04, 5. Loprais +1:31:37, 6. Versluis +1:50:01.

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o 3. odsek a aktualizovaná o umiestnenia Svitka