AUTO: Odbyt nových komerčných áut v Európe v máji klesol

Brusel 28. júna (TASR) - Odbyt nových komerčných áut v Európe v máji opäť klesol, už šiesty mesiac po sebe a najstrmšie od roku 2009. Informovalo o tom dnes Združenie európskych výrobcov automobilov (ACEA). Podľa najnovších štatistík, úrady v Európe zaregistrovali v máji o 17,8 % menej komerčných vozidiel ako v rovnakom mesiaci minulého roka.

Brusel 28. júna (TASR) - Odbyt nových komerčných áut v Európe v máji opäť klesol, už šiesty mesiac po sebe a najstrmšie od roku 2009. Informovalo o tom dnes Združenie európskych výrobcov automobilov (ACEA).

Podľa najnovších štatistík, úrady v Európe zaregistrovali v máji o 17,8 % menej komerčných vozidiel ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Z toho dopyt po takzvaných ľahkých úžitkových autách sa znížil o 19 % a po ťažkých nákladných vozidlách klesol o 14,2 %. Predaj komerčných vozidiel v Európe už od decembra 2011 vytrvalo klesá s výnimkou Británie, ktorá ako jediná zaznamenala minulý mesiac nárast ich odbytu.

Na ilustráciu, v Nemecku sa predaj úžitkových vozidiel v máji znížil medziročne o 13,6 %, vo Francúzsku klesol o 22,1 %, v Španielsku o 27,4 % a v Taliansku sa dokonca prepadol o 42,4 %. Spomedzi veľkých ekonomík iba v Británii dopyt po komerčných autách v máji vzrástol, a to medziročne o 10 %.

Za prvých päť mesiacov tohto roka sa počet novo zaregistrovaných úžitkových vozidle v Európe znížil o 11,8 %.

Informovala o tom agentúra RTTNews.

 

 

12 bal eko

 

© TASR Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.