F1: Na úvod sezóny prekvapenie - Räikkönen suverénne vyhral VC Austrálie (2)

Melbourne 17. marca (TASR) - Úvodné preteky novej sezóny MS formuly 1 v austrálskom Melbourne vyhral nečakane suverénne fínsky pilot Kimi Räikkönen, ktorý zaknihoval okrúhly dvadsiaty triumf v kariére a zároveň už svoje 70. pódiové umiestnenie v prestížnom seriáli. Druhý za lídrom stajne Lotus a majstrom sveta z roku 2007, ktorý dosiahol čas 1:30:03,225 h, skončil Španiel Fernando Alonso (...

Melbourne 17. marca (TASR) - Úvodné preteky novej sezóny MS formuly 1 v austrálskom Melbourne vyhral nečakane suverénne fínsky pilot Kimi Räikkönen, ktorý zaknihoval okrúhly dvadsiaty triumf v kariére a zároveň už svoje 70. pódiové umiestnenie v prestížnom seriáli.

Druhý za lídrom stajne Lotus a majstrom sveta z roku 2007, ktorý dosiahol čas 1:30:03,225 h, skončil Španiel Fernando Alonso (Ferrari) s priepastným mankom vyše dvanástich sekúnd. Až tretie miesto v 58-kolovej Veľkej cene Austrálie obsadil trojnásobný šampión efjednotky Sebastian Vettel na Red Bulle, ktorý dosiahol najrýchlejší čas v kvalifikácii, ale hlavné preteky mu z hľadiska taktiky nevyšli celkom podľa predstáv. Zaujímavosťou je, že na stupni víťazov sa zišli pretekári ovenčení titulmi svetových šampiónov.

Úvodné kolá VC Austrálie naznačovali, že sa budú niesť v dominancii Vettela z minulej sezóny. Po štarte si fenomén posledných troch sezón vybudoval dvojsekundový náskok, ktorý postupne nabaľoval, no kritickým okamihom bol jeho návrat z boxov v 16. kole, keď sa dlho nevedel predrať cez svojho krajana Adriana Sutila. Medzitým mu konkurencia ušla a v rámci nej zvolil najlepšiu taktiku Räikkönenov Lotus, ktorý vsadil na dve zastávky v boxoch namiesto troch pre svojho lídra. V 43. kole sa fínsky veterán definitívne dostal na pozíciu lídra, ktorú už z rúk nepustil a svoj náskok pred Alonsom neustále zvyšoval.

"Dve zastavenia u mechanikov, to bola naša stratégia, ktorá nám dnes perfektne vyšla. Nemal som veľké očakávania pred týmito pretekmi, veď sezóna sa nimi len začala. Vždy je veľmi ťažké klásť si za týchto okolností nejaké konkrétne ciele z hľadiska umiestnenia. Ak však máte perfektne nastavené auto a celý víkend funguje všetko na sto percent, dúfate v priaznivý výsledok. Som veľmi šťastný, že sme sezónu začali takýmto veľkolepým štýlom," povedal Räikkönen.

Ďalšia Veľká cena je na programe 24. marca o 10.00 SEČ v Malajzii.

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o 3.-4. odsek.

lg

© TASR Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.