Motorizmus:Slovakia Ring navštívilo vlani vyše 180.000 divákov, rušno v 2013 (2)

Bratislava 12. februára (TASR) - Viac ako 180. 000 návštevníkov zavítalo v uplynulom roku na slovenský profesionálny okruh Slovakia Ring v Orechovej Potôni. Tento počet prilákali najmä tri svetové šampionáty, pričom jeden z nich FIA WTCC (World Touring Car Championship) sledovalo až 41.000 divákov.

Bratislava 12. februára (TASR) - Viac ako 180.000 návštevníkov zavítalo v uplynulom roku na slovenský profesionálny okruh Slovakia Ring v Orechovej Potôni. Tento počet prilákali najmä tri svetové šampionáty, pričom jeden z nich FIA WTCC (World Touring Car Championship) sledovalo až 41.000 divákov.

"Vlaňajšia sezóna z pohľadu hodnotenia troch sezón, ktoré máme za sebou, dá sa povedať, bola najúspešnejšou či už z hľadiska diváckeho, ale aj z hľadiska podujatí, ktoré sa nám v roku 2012 podarilo pritiahnuť. Určite návštevnosť týchto veľkých svetových podujatí sa veľmi významnou mierou podpísala pod hodnotenie tejto úspešnosti a ja verím, že tak ako sa nám tú latku podarilo nastaviť v sezóne 2012, sa nám ju v tejto podarí posunúť ešte vyššie," povedal v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave pre TASR výkonný riaditeľ Slovakia Ringu Tomáš Vranka.

Jeden z najdlhších motoristických okruhov v Európe (5922 m) bude v plnej permanencii aj v tomto roku, keď sa tam predstaví opäť viacero významných podujatí. Na prvé z nich sa priaznivci rýchlych kolies môžu tešiť už na začiatku apríla (5.-7.), keď novú sezónu odštartuje Veľká cena Slovenskej republiky cestných motocyklov, ktorá bude opäť aj súčasťou medzinárodného seriálu UEM Alpe Adria Championship.

Práve toto podujatie bude ouvertúrou celého 8-dielneho seriálu, po ktorom postupne prídu na rad Adria Raceway (Tal.,4.-5. mája), Panonia Ring (Maď., 25.-36. mája), Grobnik-Rijeka (Chorv., 15.-16. júna), Autodrom Most (ČR, 6.-7. júla), Tor Poznaň (Poľ., 27.-28. júla), Grobnik-Rijeka (Chorv., 17.-18. augusta), Panonia Ring (7.-8. alebo 14.-15. septembra). Najúspešnejší pretekári budú mať v októbri v Španielsku možnosť štartovať na pretekoch ME. Už vlani na tomto šampionáte štartovali pretekári zo 14 krajín a Slovakia Ring bol jeho hostiteľom hneď dvakrát.

V závere apríla (26.-28.) vystriedajú motorky automobily v rámci FIA WTCC, ktoré patria k najvýznamnejším pretekom cestných automobilov odohrávajúcich sa na najznámejších okruhoch sveta. Dovedna sa na Slovakia Ringu v tomto roku uskutoční až do ukončenia sezóny v rámci Autoshow Slovakia Ring (8.-9. novembra) 14 podujatí. Po prvý raz tam zavíta aj nemecký šampionát vozidiel kategórie GT3 známy ako ADAC GT Masters. Na konci júna príde na Slovakia Ring jedno z najpozoruhodnejších podujatí roka v celosvetovom meradle Rallye Peking to Paris 2013, ktoré svoju premiéru napísalo už v roku 1907. Na Slovensko prinesie krásne veterány. Zvuk motorov krátko po veteránoch vystriedajú bicykle v rámci 24-hodinových pretekov pre profesionálov a amatérov, ktoré sú zaradené aj v kalendári Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI).

"Pokiaľ vychádzame zo sezóny 2012, tak platí pravidlo, že čím známejšie podujatie, tým väčší záujem zo strany divákov," konštatoval Tomáš Vranka a pokračoval: "Tým pádom by aj moja pozornosť, alebo pozvánka mala smerovať najmä k tým podujatiam, ktoré sú v tohtoročnom kalendári naplánované ako svetové. Či už to bude posledný aprílový víkend, kedy príde na náš okruh opäť FIA WTCC, svetový šampionát cestných automobilov, alebo podujatie 7.-9. júna, kedy predstavíme nielen slovenskej verejnosti nový seriál Superstar Series, postavený na bývalých jazdcoch v pretekoch seriálu F1. Ďalším podujatím, ktoré nesie so sebou charakter svetového, je už tretie opakovanie seriálu FIA GT, s tým že v uplynulom ročníku štartovala pod názvom FIA GT1 MS a pre sezónu 2013 sa jeho formát trocha transformoval na FIA GT Series." A práve na tomto podujatí by slovenskí priaznivci rýchlych a áut mohli vidieť aj Francúza Sebastiena Loeba, niekoľkonásobného majstra sveta v rely, ktorý sa v tejto sezóne začína viac orientovať na okruhy.

Novinkou na Slovakia Ringu budú aj septembrové preteky (13.-15.) ADAC GT Masters. "Ide o druhú najatraktívnejšiu súťaž, aká sa jazdí v Nemecku. Samozrejme, že ten náš kalendár nie je postavený len na týchto termínoch, záujem máme aj na rozvíjaní tradície Veľkej ceny Slovenska v autách i Veľkej ceny Slovenska v motorkách. Myslím si, že sa bude na čo tešiť a na čo pozerať," uzavrel Tomáš Vranka.

Jedným zo slovenských jazdcov, ktorý sa na novú sezónu už teší je aj Štefan Rosina, ktorý v tomto roku bude jazdiť na Lamborghini v tímovej posádke Reiter Engineering. "Táto sezóna bude pre mňa dosť rôznorodá, pretože budem štartovať vo viacerých šampionátoch a nie len v jednom primárnom," uviedol Štefan Rosina a dodal: "teším sa, že to bude znova automobilka Lamborghini, tak ako aj po minulé roky a pre mňa je to obrovská satisfakcia. V pláne mám štartovať na viacerých podujatiach, či už FIA GT, ADAC GT, ale takisto by som chcel štartovať aj na Veľkej cene Slovenska. Sú tam ešte niektoré otázniky, ako Supestar Series a WTCC, ale ak by sa niekto ozval, tak by som určite rád štartoval aj na týchto súťažiach."

Štefan Rosina má znova vysoké ambície a ako uviedol, väčšinou sú spojené s pódiovými umiesteniami. "To nie je len tak šplech do vetra, predsa len minulý rok som na tej debni v týchto šampionátoch už bol. Či sa to však podarí, je druhá vec, no urobím všetko pre to, aby to bola úspešná reprezentácia Slovenskej republiky a mojich partnerov." Ostrý štart ho čaká zhruba za dva mesiace Nemecku, teraz sa blíži testovacie obdobie, príprava auta, ktoré by malo byť vzhľadom na niektoré vylepšenia ohľadne aerodynamiky rýchlejšie. "Sám som zvedavý, ako to bude fungovať," zamyslel sa Štefan Rosina.

kalendár podujatí 2013 na Slovakia Ringu:

5.-7. apríla: Veľká cena Slovenskej republiky cestných automobilov (Alpe Adria Championship)

26.-28. apríla: MS cestovných automobilov FIA WTCC

17.-19. mája: Supercar Challenge

7.-9. júna: Superstar Series

24.-25. júna: Rallye Peking to Paris

27.-28. júna: 24 h Slovakia Ring cycling race

3.-4. júla: 24 h ARC Brno

26.-28. júla: Porsche Alpen Pokal

16.-18. augusta: FIA GT Series

23.-25. augusta: Veľká cena Slovenbskej republôiky cestných automobilov

13.-15. septembra: ADAC GT Masters

19.-21. septembra: Porsche Alpen Pokal

19.-20. októbra: King of Europe

8.-9. novembra: Autoshow Slovakia Ring

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o hlasy a kalendár podujatí 2013

go jp pb /k dispozícii je fotoreportáž, videozáznam a zvukové záznamy/

© TASR Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.