AUTO: SMMT predpovedá, že predaj áut v Británii bude aj v rokoch 2013-14 rásť

Londýn 6. februára (TASR) - Predaj áut v Británii bude na rozdiel od kontinentálnej Európy, ktorá zápasí s klesajúcim odbytom, v tomto aj v budúcom roku rásť, aj keď pomalšie ako vlani. Informovala o tom agentúra RTTNews s odvolaním sa na najnovšiu prognózu britského Združenia výrobcov a predajcov automobilov (SMMT). SMMT zvýšilo svoj odhad a najnovšie očakáva, že počet novo registrovaných áut...

Londýn 6. februára (TASR) - Predaj áut v Británii bude na rozdiel od kontinentálnej Európy, ktorá zápasí s klesajúcim odbytom, v tomto aj v budúcom roku rásť, aj keď pomalšie ako vlani. Informovala o tom agentúra RTTNews s odvolaním sa na najnovšiu prognózu britského Združenia výrobcov a predajcov automobilov (SMMT).

SMMT zvýšilo svoj odhad a najnovšie očakáva, že počet novo registrovaných áut v Británii v tomto roku stúpne o 0,6 % na 2,057 milióna vozidiel a v nasledujúcom roku 2014 sa zvýši o 2,6 % na 2,11 milióna áut.

Britské úrady minulý rok zaregistrovali viac ako 2 milióny nových automobilov, čo bol ich najvyšší počet od roku 2008. Za celý rok 2012 sa predaj nových áut v Británii zvýšil o 5,3 % na 2.044.609 vozidiel, a to najmä vďaka silnému súkromnému dopytu, ktorý vzrástol až o 12,9 %.

A tento trend pokračoval aj v januári, keď sa na britských ostrovoch predalo celkovo 143.643 nových vozidiel, čo predstavuje medziročný nárast o 11,5 %.

V kontinentálnej Európe pritom predaj áut minulý rok klesol o 8,2 % na 12,05 milióna vozidiel a dosiahol tak najnižšiu úroveň za 18 rokov. Dôvodom je dlhová kríza v eurozóne a vysoká nezamestnanosť, najmä na juhu Európy, ktorá obmedzila výdavky obyvateľstva.

12 bal pop

© TASR Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.