Motorizmus-Dakar: Jakeš po životnom úspechu: "Tento výsledok nikto nečakal" (3)

Santiago de Chile 19. januára (TASR) - Slovenský motocyklový jazdec Ivan Jakeš na KTM dosiahol životný úspech, keď na 35. ročníku prestížnych pretekov Rely Dakar obsadil celkové štvrté miesto. Tridsaťdeväťročný pretekár z Brezovej pod Bradlom sa tak postaral o nové historické maximum rodáka spod Tatier na tradičnom púštnom dobrodružstve, keď o jednu priečku vylepšil vlaňajšie piate miesto ...

Santiago de Chile 19. januára (TASR) - Slovenský motocyklový jazdec Ivan Jakeš na KTM dosiahol životný úspech, keď na 35. ročníku prestížnych pretekov Rely Dakar obsadil celkové štvrté miesto. Tridsaťdeväťročný pretekár z Brezovej pod Bradlom sa tak postaral o nové historické maximum rodáka spod Tatier na tradičnom púštnom dobrodružstve, keď o jednu priečku vylepšil vlaňajšie piate miesto Štefana Svitka.

Jakeš spečatil svoje skvelé vystúpenie v Južnej Amerike v sobotňajšej záverečnej 14. etape z La Sereny do Santiaga de Chile, v ktorej skončil na deviatom mieste. Na víťaza etapy Portugalčana Rubena Fariu stratil v cieli 3 minúty a 7 sekúnd. "Som veľmi šťastný. Za týmto mojím úspechom je skvelá partia, mechanik Jaroslav Berna a masér Marián Smyčka dali do roboty okolo mňa všetko. Starali sa o mňa perfektne, aj keď sa musím pochváliť, že mechanikovi som veľa práce nenarobil, lebo motorka fungovala bezchybne," povedal pre TASR Ivan Jakeš.

Pre Jakeša to bol šiesty štart na najťažšej vytrvalostnej rely na svete, pričom druhýkrát ju dokončil, do cieľa prišiel aj v roku 2009 na 43. mieste. Skúsený slovenský pretekár svojím účinkovaním na Rely Dakar 2013 pozitívne prekvapil. Najlepšie si viedol v 8. etape, v ktorej obsadil tretie miesto. O deň neskôr sa v deviatej etape posunul na priebežnú štvrtú priečku a toto postavenie už z rúk nepustil. Do poslednej chvíle dokonca atakoval tretie miesto Čiľana Francisca Lopeza.

Súťaž motocyklov vyhral Cyril Despres na KTM, ktorý tak obhájil vlaňajší triumf. Pre 38-ročného Francúza je to piate prvenstvo na Rely Dakar, čím sa vyrovnal krajanovi Cyrilovi Neveuovi. Rekordérom naďalej zostáva ďalší Francúz Stephane Peterhansel, ktorý na prestížnom podujatí triumfoval šesťkrát (1991, 1992, 1993, 1995, 1997, 1998).

Despres mal v konečnej klasifikácii pred druhým Ruenom Fariom náskok 10:43 min, tretí skončil Čiľan Lopez (+18:48). Domáceho pretekára dodatočne potrestali 15-minútovou penalizáciou za výmenu motora pred štartom záverečnej etapy. Jakeš v celkovom poradí stratil na Despresa 23 minút a 54 sekúnd, od Lopeza ho delilo 5:06 minúty.

Jazdec Nad Ress Adventure Teamu po svojom fantastickom výsledku prijímal v cieli množstvo gratulácií, a to nielen od svojich známych, ale i konkurentov. "Dostal som zatiaľ 150 esemesiek od rodiny a priateľov a stále ďalšie pribúdajú," prezradil Jakeš. "Gratulovali mi takmer všetci pretekári z prvej desiatky. Som šťastný, že som sa medzi špičkou nestratil a že som dosiahol výsledok, ktorý nikto nečakal. Som už medzi nimi, už ma berú, registrujú. Už teraz sa teším na ďalší ročník Rely Dakar, aj keď podrobnosti neriešim. Musím si teraz najprv dobre oddýchnuť, ani nie tak fyzicky ako psychicky, lebo posledné tri dni som bol veľmi nervózny z toho tlaku, aby som si udržal aspoň štvrtú priečku. Tí dvaja predo mnou boli s mojou motorkou nezdolateľní," priznal na záver.

Výsledky 14. etapy Rely Dakar 2013 (La Serena - Santiago, 346 km):

Motocykle: 1. Ruben Faria (Portug./KTM) 1:43:06, 2. Joan Barreda Bort (Šp./Husqvarna) +8 s, 3. Helder Rodrigues (Portug./Honda) +24 s, 4. Mario Patrao (Portug./Suzuki) +1:21, 5. Olivier Pain (Fr./Yamaha) +2:14, 6. Paulo Goncalves (Portug./Husqvarna) +2:32, ..., 9. Ivan JAKEŠ (SR) +3:07

Konečné poradie: 1. Cyril Despres (Fr./KTM) 43:24:22, 2. Faria +10:43, 3. Francisco Lopez (Chile/KTM) +18:48, 4. Ivan JAKEŠ (SR) +23:54, 5. Juan Pedrero (Šp./KTM) +55:29, 6. Pain +1:06:30.

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o hlas Jakeša a výsledky

ms rš

© TASR Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.