Motorizmus: Svitko v úvodnej etape Rely Dakar 16., Jakeš 61. (2)

Pisco 6. januára (TASR) - Slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko na KTM obsadil v úvodnej etape 35. ročníka Rely Dakar z peruánskej Limy do Pisca 16. miesto, keď na víťazného Čiľana Francisca Lopeza stratil v cieli 34 sekúnd. Ďalší slovenský motocyklista v súťaži Ivan Jakeš na KTM skončil so stratou 1:33 min v úvodnej etape na 61. mieste. Dušan Čipka na Husqvarne a Ján Zaťko na BMW ...

Pisco 6. januára (TASR) - Slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko na KTM obsadil v úvodnej etape 35. ročníka Rely Dakar z peruánskej Limy do Pisca 16. miesto, keď na víťazného Čiľana Francisca Lopeza stratil v cieli 34 sekúnd. Ďalší slovenský motocyklista v súťaži Ivan Jakeš na KTM skončil so stratou 1:33 min v úvodnej etape na 61. mieste. Dušan Čipka na Husqvarne a Ján Zaťko na BMW obsadili 107. resp. 147. miesto. Slovensko malo zastúpenie aj v kategórii automobilov, kde posádka Štefan Svitko starší so spolujazdcom Jozefom Kutlákom finišovala na 152. mieste.

Lopez, ktorý triumfoval aj vo vlaňajšej úvodnej etape v Argentíne, zvíťazil v 13 km dlhej etape v dunách v okolí mesta Pisco pred Holanďanom Fransom Verhoevenom a krajanom Pablom Quintanillom. Obhajca minuloročného prvenstva Francúz Cyril Despres na KTM bol piaty s odstupom 13 sekúnd na víťazného Čiľana.

V súťaži automobilov vyhral skúsený Španiel Carlos Sainz, ktorý si tak pripísal už svoje 25. etapové víťazstvo na Dakare.

Kategória kamiónov sa stala korisťou holandských pretekárov, triumfoval Gerard De Rooy pred krajanom Hansom Staceym. V štvorkolkách bol najrýchlejší domáci Ignacio Flores Seminario.

V nedeľu čaká jazdcov 242 km dlhá druhá etapa so štartom i cieľom v peruánskom Piscu.

Rely Dakar 2013 - 1. etapa (Lima - Pisco, 13 km) - výsledky:

motocykle: 1. Francisco Lopez (Čile/KTM) 7:51 min, 2. Frans Verhoeven (Hol./Yamaha) +1 s, 3. Pablo Quintanilla (Čile/Honda) +5, ..., 16. Štefan SVITKO ml. (SLOVNAFT-Oraving team/KTM) +34, 61. Ivan JAKEŠ (NADD RESS Adventure team/KTM) +1:33 min, 107. Dušan ČIPKA (Slovakia Turbo team/Husqvarna) +2:39, 149. Ján ZAŤKO (Slovakia Turbo team/BMW) /všetci SR/ +3:41

automobily: 1. Carlos Sainz/Timo Göttschalk (Šp., Nem./Buggy) 7:40 min, 2. Lucio Alvarez/Bernardo Rolando Graue (Arg./Toyota) +8 s, 3. Guerlain Chicherit/Jean-Pierre Garcin (Fr./SMG) a Nasser Al-Attiyah/Lucas Cruz (Katar, Šp./Buggy) +10, ..., 151. Štefan SVITKO st., Jozef KUTLÁK (Slovakia Dakar Team/Buggy) +2:37:20

kamióny: 1. Gerard De Rooy 8:46 min, 2. Hans Stacey (obaja Hol./Iveco) +16 s, 3. Aleš Loprais (ČR/Tatra) +25

štvorkolky: 1. Ignacio Flores Seminario (Peru/Yamaha) 9:22 min, 2. Sebastian Husseini (Hol./Honda) +11 s, 3. Marcos Patroneli (Arg./Yamaha) +15 s

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o ďalšie štyri odseky a výsledky