F1: V Číne triumf Ferrari - Alonso zvíťazil s desaťsekundovým náskokom (2)

Šanghaj 14. apríla (TASR) - Španielsky pilot Fernando Alonso sa stal víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Číny seriálu MS formuly 1. Za jazdcom stajne Ferrari skončil s odstupom desiatich sekúnd Fín Kimi Räikkönen z Lotusu. Tretiu pódiovú priečku si po 56 kolách vyjazdil britský pilot Lewis Hamilton z Mercedesu. Víťaz poslednej Veľkej ceny Malajzie Sebastian Vettel z Red Bullu obsadil štvrtú ...

Šanghaj 14. apríla (TASR) - Španielsky pilot Fernando Alonso sa stal víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Číny seriálu MS formuly 1. Za jazdcom stajne Ferrari skončil s odstupom desiatich sekúnd Fín Kimi Räikkönen z Lotusu. Tretiu pódiovú priečku si po 56 kolách vyjazdil britský pilot Lewis Hamilton z Mercedesu. Víťaz poslednej Veľkej ceny Malajzie Sebastian Vettel z Red Bullu obsadil štvrtú priečku. Priebežným lídrom po troch podujatiach je Sebastian Vettel.

Štart nedeľňajšej Veľkej Číny nevyšiel Fínovi Kimimu Räikkönenovi z druhého miesta, keď sa pred neho dostali obaja jazdci konkurenčného Ferrari. Na čele si udržal líderskú pozíciu Lewis Hamilton, jeho tempo sa snažil udržať Fernando Alonso a Felippe Massa. Tesne po začiatku musel zamieriť do boxov Mark Webber z Red Bullu, ktorému technici vymenili mäkké pneumatiky.

Alonsove útoky na líderskú pozíciu vyšli v piatom kole, pred Hamiltona sa dostal aj Massa a britský jazdec sa posunul o dve miesta nižšie. Po 11. kole bolo poradie úplne zamiešané - na prvom mieste jazdil Nico Hülkenberg zo Sauberu, druhý bol Sebastian Vettel z Red Bullu a tretí pilot McLarenu Jenson Button.

V 16. kole došlo ku kolízii medzi Markom Webberom a Jeanom-Éricom Vergneom. Austrálčan sa vrátil na trať, avšak od začiatku avizoval problémy so zadnou časťou monopostu a preteky musel nakoniec predčasne ukončiť. Ku kontaktu došlo aj medzi Räikkönenom a Perezom, fínsky pilot však neustále atakoval prvé priečky a po 35. kole mu už patrila tretia pozícia. V 42. kole odišiel z prvého miesta do boxov Fernando Alonso, po návrate na trať sa zaradil na druhú priečku, avšak podarilo sa mu dostať cez prvého Vettela. Nemec v 56. kole strácal na tretieho Hamiltona 2,5 sekundy a zdalo, že obaja jazdci ešte zvedú veľký súboj o bronzový stupienok. Vettelovi sa však štvrtú pozíciu nepodarilo vylepšiť a po poslednej Veľkej cene Malajzie nezopakoval pódiový triumf. Dravú jazdu predviedol Räikkönen, ktorý si v Číne vyjazdil skvelé druhé miesto. Obhajca minuloročného prvenstva Nico Rosberg preteky nedokončil.

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o 2.-4. odsek.