AUTO: Goodyear potvrdil zatvorenie závodu vo Francúzsku, prepustí vyše 1170 ľudí

Paríž 31. januára (TASR) - Americká gumárenská spoločnosť Goodyear zatvorí svoj hlavný francúzsky závod a zníži počet svojich zamestnancov v krajine o 39 %. Dôvodom je na jednej strane pokles dopytu po autách v Európe a na druhej nedohoda s odbormi. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Závod v Amiens na severe Francúzska sa uzatvorí, pričom o prácu príde 1173 ľudí, oznámila dnes Mathilde ...

Paríž 31. januára (TASR) - Americká gumárenská spoločnosť Goodyear zatvorí svoj hlavný francúzsky závod a zníži počet svojich zamestnancov v krajine o 39 %. Dôvodom je na jednej strane pokles dopytu po autách v Európe a na druhej nedohoda s odbormi. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Závod v Amiens na severe Francúzska sa uzatvorí, pričom o prácu príde 1173 ľudí, oznámila dnes Mathilde Davadantová, hovorkyňa spoločnosti, ktorá tak potvrdila minulotýždňovú správu z denníka Le Monde. Goodyear momentálne zamestnáva vo Francúzsku okolo 3000 ľudí. Kedy presne k zatvoreniu závodu dôjde, zatiaľ spoločnosť nerozhodla, dodala hovorkyňa.

"Sme veľmi sklamaní, že za posledných päť rokov sa nám nepodarilo dohodnúť s odbormi na určitom kompromise," uviedol v písomnom vyhlásení Henry Dumortier, šéf francúzskej divízie Goodyear. "Dnešné oznámenie je tak jedinou možnosťou, ktorá nám ostala," dodal.

Ekonomické problémy Európy v dôsledku dlhovej krízy spôsobili pokles dopytu po osobných a nákladných autách takmer na 20-ročné minimum. Goodyear sa problémy na trhu usiloval riešiť úpravami v závode v Amiens, súčasťou ktorých bolo aj znižovanie počtu pracovných miest, odbory však s nimi nesúhlasili.

12 dan jk

© TASR Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.