Motorizmus-Rely Dakar: Svitko: "Nemalo význam pokračovať", Jakešov úspech výzvou

Bratislava 23. januára (TASR) - Slovenský motocyklista Štefan Sitko nebude mať na tohtoročné preteky Rely Dakar príjemné spomienky. Po vlaňajšom 5. mieste boli pred 30-ročného jazdca Oraving Slovnaft Teamu kladené veľké ciele minimálne zopakovať tento úspešný výsledok, no ako domček z karát sa jeho ambície zrútili v dvanástej etape z La Riojy do Fiambaly, keď ho zradili technické problémy - ...

Bratislava 23. januára (TASR) - Slovenský motocyklista Štefan Sitko nebude mať na tohtoročné preteky Rely Dakar príjemné spomienky. Po vlaňajšom 5. mieste boli pred 30-ročného jazdca Oraving Slovnaft Teamu kladené veľké ciele minimálne zopakovať tento úspešný výsledok, no ako domček z karát sa jeho ambície zrútili v dvanástej etape z La Riojy do Fiambaly, keď ho zradili technické problémy - rozbitý olejový chladič.

Svitko navyše utrpel početné zranenia a podliatiny, ktoré mu zabránili postaviť sa na štart 13. etapy. Zdravie bolo prvoradé. Svitko na tohtoročných pretekoch v Južnej Amerike až do siedmej etapy mal najhoršie umiestnenie 21. priečku a ešte vyššie sa pohyboval v celkovom hodnotení. Najlepšie mu vyšla piata etapa z Arequipy do Aricy a deviata z Tucumanu Cordoby, pričom v oboch prípadoch skončil na šiestom mieste. Najvyššie v celkovom hodnotení sa ocitol po siedmej a desiatej etape, vtedy okupoval siedmu priečku medzi motocyklami.

"Dnes prichádzam v trošku inej pozícii ako vlani, keď som skončil piaty. Aj moje pocity tomu celému zodpovedajú. Dakar sa však jazdí aj o rok a dúfam, že mi to vyjde. Už som si počas pôsobenia na Rely Dakar prešiel všetkým, vlaňajším piatym miestom, vypadnutím pre poruchu i zranenie," povedal Svitko na stredajšom stretnutí s novinármi a zakrátko sa mysľou vrátil k inkriminovanej etape, ktorá bola jeho poslednou na podujatí: "Padol som medzi kamene, ale myslel som si, že je všetko v poriadku a pokračoval som ďalej. Po desiatich metroch som však uvidel biely dym, zastavil som a zistil, že som pod kapotážou rozbil olejový chladič. Zalepil som ho a zhruba po pätnástich minútach pokračoval ďalej. Bolelo ma však zápästie, pravá ruka, noha. Bolo som celý dobitý."

Po príchode do bivaku mu mechanik vymenil chladič aj pneumatiky. Svitkovo telo pookrialo pri zručných rukách maséra, ktorý robil všetko pre to, aby slovenský pretekár mohol na druhý deň pokračovať, no procedúry nezabrali: "Spal som veľmi krátko, ráno o štvrť na štyri som sa zobudil. Zvážil som, že v takom stave nemá cenu pokračovať. Ja som na Dakar išiel urobiť výsledok a nie sa trápiť niekde dole vo výsledkovej listine," dodal Svitko, ktorého po príchode na Slovensko čaká v najbližších dňoch vyšetrenie u lekára. Od odborníka sa dozvie, aké konkrétne zranenia utrpel: "Mám modrinu pod tricepsom. Predpokladám, že mám minimálne natrhnutý sval. Uvidíme, čo ukážu vyšetrenia."

Svitka potešil výsledok jeho krajana Ivana Jakeša, ktorý štvrtým miestom prekonal o stupienok jeho vlaňajšie maximum. "Je to dobré, lebo takto medzi sebou môžeme súperiť a posúvať latku vyššie. Pokúsim sa Ivana na budúci rok prekonať a skončiť tretí. Každý pretekár chce vyhrať, ale pri slovenských podmienkach je to dosť komplikované, pretože na výnimočný výsledok je potrebné sa rely venovať počas celého roka. Chcem však aj v tomto smere postúpiť trocha ďalej. Mesiac a pol pred budúcoročným Rely Dakar plánujem účasť na rely v Tunisku," uzavrel Svitko.

Svitko na Rely Dakar 2012:

1. etapa: Lima - Pisco (16. miesto)

2. etapa: Pisco – Pisco (16.)

3. etapa: Pisco – Nazca (12.)

4. etapa: Nazca - Arequipa (21.)

5. etapa: Arequipa - Arica (6.)

6. etapa: Arica - Calama (12.)

7. etapa: Calama - Salta (9.)

8. etapa: Salta - Tucuman (58.)

9. etapa: Tucuman - Cordoba (6.)

10. etapa: Cordoba - La Rioja (15.)

11. etapa: La Rioja - Fiambala (103.)

lg pb la /k dispozícii sú fotoreportáž, zvukové záznamy a videozáznamy/

© TASR Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.