Motorizmus-Dakar: Štvrtá etapa pre Španiela Borta, Jakeš 20., Svitko 21. (4)

Arequipa 8. januára (TASR) - Slovenský motocyklový jazdec Ivan Jakeš na KTM obsadil v štvrtej etape 35. ročníka Rely Dakar z peruánskej Nazcy do Arequipy 20. miesto, keď za víťazným Španielom Joanom Barredom Bortom zaostal v cieli o 21 minút a 39 sekúnd. Ďalší slovenský motocyklista v súťaži Štefan Svitko na KTM skončil s odstupom 22 minút v utorňajšej etape na 21. priečke. V celkovom poradí ...

V celkovom poradí motocyklov sa po doteraz najdlhšej etape prepracoval na čelo Francúz Olivier Pain na Yamahe, Svitko zo Slovnaft Oraving Teamu si pohoršil o štyri pozície na 13. miesto so stratou 17:14 min. Jakeš je v celkovej klasifikácii na 22. mieste (+27:08).

Na Dakare zo Slovákov po Dušanovi Čipkovi predčasne skončil i jeho tímový kolega Ján Zaťko. Jeho snaha opraviť počas noci motocykel a postaviť sa ráno na štart bola neúspešná.

Medzi kamiónmi je po 4. etape novým lídrom Čech Aleš Loprais na Tatre, v kategórii automobilov naďalej vedú Francúzi Stéphane Peterhansel so Jean-Paulom Cottretom na Mini.

Piata etapa Arequipa – Arica bude mať pre motocykle a quady celkovú dĺžku 411 km (RZ 136 km + prejazd 275 km). Autá a kamióny čaká dlhšia etapa – 509 km so 172-kilometrovou rýchlostnou skúškou.

Rely Dakar - 4. etapa: Nazca - Arequipa (718 km/429 km rýchl. skúška):

Automobily: 1. Nasser Al-Attiyah, Lucas Cruz (Kat.,Šp./Buggy) 3:28:46, 2. Guerlain Chicherit, Jean-Pierre Garcin (Fr./SMG) +0:36, 3. Stéphane Peterhansel/Jean Paul Cottret (Fr./Mini) +1:17

Priebežné poradie: 1. Peterhansel, Cottret 9:04:29 h, 2. Al-Attiyah, Cruz +5:16, 3. Giniel de Villiers/Dirk Zitzewitz (JAR, Nem./Toyota) +33:22.

Motocykle: 1. Joan Bort Barreda (Šp./Husqvarna) 3:41:09, 2. Olivier Pain (Fr./ Yamaha) +8:23, 3. David Casteu (Fr./Yamaha) +10:42,...20. Ivan JAKEŠ (SR/KTM) +21:39, 21. Štefan SVITKO (SR/KTM) +22:00

Priebežné poradie: 1. Pain 10:10:38 h, 2. Casteu +2:24, 3. Cyril Despres (Fr./KTM) +3:09,...13. SVITKO +17:14, 22. JAKEŠ +27:08

Kamióny: 1. Ajrat Mardejev (Rus./Kamaz) 4:04:59 h, 2. Andrej Karginov (Rus./Kamaz) +3:33, 3. Hans Stacey (Hol./Iveco) +6:22

Priebežné poradie: 1. Aleš Loprais (ČR/Tatra) 10:53:41 h, 2. Gerard de Roy (Hol./Iveco) +0:56, 3. Eduard Nikolajev (Rus./Kamaz) +7:08

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o výsledky