Motorizmus: Jakeš dosiahol životný úspech, na Rely Dakar skončil štvrtý (2)

Santiago de Chile 19. januára (TASR) - Slovenský motocyklový jazdec Ivan Jakeš na KTM dosiahol životný úspech, keď na 35. ročníku prestížnych pretekov Rely Dakar obsadil celkové štvrté miesto. Tridsaťdeväťročný pretekár z Brezovej pod Bradlom sa tak postaral o nové historické maximum rodáka spod Tatier na tradičnom púštnom dobrodružstve, keď o jednu priečku vylepšil vlaňajšie piate miesto ...

Santiago de Chile 19. januára (TASR) - Slovenský motocyklový jazdec Ivan Jakeš na KTM dosiahol životný úspech, keď na 35. ročníku prestížnych pretekov Rely Dakar obsadil celkové štvrté miesto. Tridsaťdeväťročný pretekár z Brezovej pod Bradlom sa tak postaral o nové historické maximum rodáka spod Tatier na tradičnom púštnom dobrodružstve, keď o jednu priečku vylepšil vlaňajšie piate miesto Štefana Svitka.

Jakeš spečatil svoje skvelé vystúpenie v Južnej Amerike v sobotňajšej záverečnej 14. etape z La Sereny do Santiaga de Chile, v ktorej skončil na deviatom mieste. Na víťaza etapy Portugalčana Rubena Fariu stratil v cieli 3 minúty a 7 sekundy.

Skúsený slovenský pretekár svojím účinkovaním na Rely Dakar 2013 pozitívne prekvapil, najlepšie si viedol v 8. etape, v ktorej obsadil tretie miesto. O deň neskôr sa v deviatej etape posunul na priebežnú štvrtú priečku a výborné postavenie už z rúk nepustil.

Súťaž motocyklov vyhral Francúz Cyril Despres na KTM, ktorý tak obhájil vlaňajší triumf. V konečnej klasifikácii mal pred druhým Ruenom Fariom náskok 10:43 min, tretí skončil Čiľan Francisco Lopez (+18:48). Domáceho pretekára dodatočne potrestali 15-minútovou penalizáciou za výmenu motora pred štartom záverečnej etapy. Jakeš v celkovom poradí stratil na Despresa 23 minút a 54 sekúnd, od Lopeza ho delilo 5:06 minúty.

UPOZORNENIE: Správa je aktualizovaná o výsledok Jakeša v 14. etape a ďalšie dva odseky